Mydło jak plastelina.

Mydło jak plastelina czyli co to jest SOAP DOUGH.

Na soap dough natrafiłam przypadkiem na instagramie.

W poszukiwaniu mydlarzy z całego świata dotarłam do strony Bee Iyata z Soap Sorcery (Ameryka) i drugiej  Pani która niestety nie wiem jak się nazywa natomiast jej strona to master_soap (Moskwa).

Niby dwa końce świata a robią podobne rzeczy, polecam obejrzeć ich mydła, niektóre, szczególnie master_soap naprawdę są dziełami sztuki.fdf49b48831d503248505c53aa5m--kosmetika-ruchnoj-raboty-naturalnoe-mylo-s-lepkoj-siren

Nie wiem która z Pań była pierwsza w wymyśleniu tej techniki, niestety nieznajomość języka rosyjskiego i samej cyrylicy znacząco ogranicza mi możliwość bliższego poznania drugiej Pani. Natomiast Pani Bee ma dostępne w wersji pdf  (język angielski) dwie książki o tej technice które warto zakupić.

Wracając do mydła, soap dough to rodzaj mydła które da się ulepić jak plastelina. Możecie z niego stworzyć co tylko sobie zachcecie, oczywiście wszystko kwestia talentów i opanowania samej receptury ale to myślę, że jest do ogarnięcia w paru próbach.

Sama podstawowa receptura wg Sorcery Soap jest mało skomplikowana bierzecie po prostu:

 1. 50% smalcu
 2. 30% oleju kokosowego
 3. 20% oleju rycynowego 

wrzucacie do kalkulatora, i robicie mydła ile chcecie.

Ja na razie na tej recepturze pracuję chociaż Bee podaje jeszcze parę innych przepisów, chociażby vegefriendly ale są zdecydowanie bardziej złożone.

Co tak naprawdę jest najważniejsze !!! 

Wszystko robicie tak jakbyście chcieli zrobić normalne mydło, czyli:

 1. odmierzamy wodę i sodę, mieszamy razem (sodę wrzucamy do wody) w przewiewnym miejscu lub na zewnątrz, odkładamy i czekamy aż ostygnie.
 2. rozpuszczamy odmierzone oleje
 3. przygotowujemy sobie barwniki w różnych pojemnikach.IMAG2526.jpg
 4. Jak ług i oleje ostygną to wlewamy pierwsze do drugiego i blendujemy, aż do uzyskania jednolitej konsystencji.
 5. przelewamy do barwników i bardzo dobrze mieszamy, szczególnie na dnie pojemników (tam lubi zostawać nierozmieszany barwnik)IMAG2535.jpg
 6. i teraz kluczowy etap ZAWIJAMY WSZYSTKIE POJEMNIKI  W FOLIĘ TAK, ŻEBY BYŁO SZCZELNIE IMAG2541.jpg
 7. drugi i najważniejszy moment, na drugi dzień wyciągamy z foremek WKŁADAMY DO WORECZKÓW I ZAMYKAMY HERMETYCZNIE IMAG2546.jpg
 8. po 4-5 dniach można zacząć się bawić.

Najważniejsze jest ciągłe przechowywanie mydła w worku, po to aby nam nie odparowywała z niego woda i dzięki temu, żeby pozostało miękkie.

Jak coś ulepicie to odkładacie na papier do pieczenia i na drugi dzień, że woda z tego odparuje to wszystko ładnie stwardnieje. IMAG2554.jpgIMAG2551.jpgIMAG2553.jpg

Moje nieliczne obserwacje:

 • Bee stosuje 38% wody, ale pisze że mieszka na pustyni i jej tyle potrzeba. Ja następnym razem spróbuję zmniejszyć tą ilość do 30%-33% wydaje mi się, że będzie lepiej.
 • biel tytanowa dziwnie się paćka, nie wiem z czego to wynika, może z większej ilości oleju przy rozmieszaniu samego pigmentu?? hmm albo za dużo wody, warto na to zwrócić uwagę.
 • Alkohol do spryskiwania wykrawaczek faktycznie się sprawdza, masa tak nie przywiera.
 • pracuję na macie silikonowej albo papierze do pieczenia i nie jest to idealne, Bee wspomina o jakimś muślinie? – to też kwestia do dopracowania.
 • nadmiar alkoholu, przy kolejnych rozwałkowywaniach zdecydowanie pogarsza jakość masy.
 • wałek do masy cukrowej bardzo przydatny.

To tyle z tego co zaobserwowałam, generalnie jest to fajny przepis i w zależności od barwnika na jednych lepiej a na innych gorzej się pracuje.
Myślę, że warto spróbować i pobawić się trochę.

 

5 myśli na temat “Mydło jak plastelina.

 1. Do muślinowego woreczka wsypuje się skrobie kukurydzianą, oprusza się nią masę by nie przywierała do rąk w trakcie wyrabiania. Muślinowy woreczek zabezpiecza nas przed nadmiarem skrobi.

  Polubienie

  1. Tak właśnie myślałam że to coś takiego będzie, w ten sposób poradzilam sobie z bielą tytanową, przy laskach świątecznych, tylko faktycznie czasem nadmiar skrobi był problemem. Spróbuję następnym razem z tym woreczkiem. 😊 dzięki za komentarz

   Polubienie

   1. Do tej receptury nie potrzeba dodatku bieli tytanowej aby uzyskać biały kolor. Mydło ze smalcu i kokosa samo z siebie po wyschnięciu jest białe.

    Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.